Projekta apraksts
2008.gadā SIA ‘Data Pro Grupa’ sadarbībā ar 6 citām partnerorganizācijām no 5 dažādām valstīm uzsāka inovācijas pārneses projektu ‘Datorizēta uzdevumu ģenerēšanas un vērtēšanas sistēma matemātikā, fizikā un ķīmijā arodskolām – GenExis’. Projekta nepieciešamības pamatojums un aktualitāte tika balstīta uz vairāku pētījumu rezultātiem izglītības jomā, kas skaidri parādīja nepieciešamību pēc jauniem rīkiem un metodēm, kas spētu palielināt skolēnu motivāciju un interesi dabas zinātnēs un matemātikā, kā arī uzlabot to rezultātus un sasniegumus.
Projekta galvenais mērķis ir veicināt cilvēkkapitāla attīstību un paaugstināt zināšanu līmeni arodskolu skolēniem matemātikā, fizikā un ķīmijā, izmantojot uz informācijas un komunikācijas tehnoloģijām (IKT) balstītu uzdevumu ģenerēšanas un vērtēšanas sistēmu GenExis.
Projekta mērķi ir:
- Veikt pētījumu par esošajām izglītības sistēmām projekta partnervalstīs (Latvijā, Lietuvā, Igaunijā, Slovākijā un Lielbritānijā) un noskaidrot specifiskās prasības apmācības sistēmas izveidei dabas zinātnēs un matemātikā;
- Adaptēt uzdevumu ģenerēšanas un vērtēšanas sistēmu (GENEXIS) specifiskām partnervalstu vajadzībām un tulkot to partnervalstu valodās.
- Veicināt jaunas, uz IKT balstītas aplikācijas ieviešanu arodizglītības sistēmā Latvijā, Igaunijā, Lietuvā, Slovākijā un Lielbritānijā.
- Paaugstināt skolēnu interesi par dabas zinātnes mācību priekšmetiem, izmantojot saistošu IKT instrumentu.
- Atvieglot skolotāja ikdienas darbu pārbaudes darbu sagatavošanas un vērtēšanas procesā.
Aktivitātes projektā
Lai sasniegtu projekta galveno rezultātu – GenExis sistēmu, kas ir adaptēta lietošanai 5 dažādās partnervalstīs, tika veiktas sekojošas aktivitātes:
- Izpēte - specifisko prasību noskaidrošana un analīze GenExis sistēmas adaptēšanai katrā partnervalstī, kā arī sākotnējās sistēmas versijas izvērtēšana no pedagoģiskā viedokļa. Izpētes rezultātā tika izstrādāti Nacionālie pārskati par izglītības sistēmām katrā partnervalstī.
- Adaptācija - GenExis sistēmas tulkošana visās 5 valodās un sistēmas funkcionalitātes uzlabošana, balstoties uz izpētes rezultātiem. Papildu tika izstrādāti un iztulkoti vairāk kā 100 uzdevumi matemātikā, fizikā un ķīmijā, lai nodrošinātu minimālo izglītības satura daudzumu sistēmas testēšanai skolās. Secīgi tika arī izstrādātas un iztulkotas lietotāju instrukcijas gan skolotājiem, gan skolēniem.
- Testēšana - GenExis sistēmas aprobācija arodskolās un profesionālās izglītības iestādēs – kopā projektā tika iesaistīta 21 izglītības organizācija no 5 dažādām valstīm. Testēšanas rezultātā tika sagatavota atskaite, kas sniedz ieskatu GenExis sistēmas, lietotāju instrukciju un esošā satura kopējā novērtējumā, kā arī apkopo ieteikumus sistēmas tālākai uzlabošanai.
Vēl viena būtiska projekta aktivitāšu grupa tika vērsta uz projekta rezultātu izplatīšanu. Šīs aktivitātēs ietvēra projekta brošūru izstrādi un tulkošanu, demo disku izplatīšanu, dalību izstādēs un konferencēs (Skola 2009, ICETA 2008, ICETA 2009), rakstu publicēšanu virtuālajā vidē un dažādos izdevumos, ikdienas tikšanās ar vadošajiem cilvēkiem profesionālās izglītības jomā visās 5 dalībvalstīs u.c.