Projektist
2008.aastal algatas Data Pro Group Ltd koostöös kuue organisatsiooniga viiest erinevast riigist projekti innovaatilise õppeprogrammi loomiseks, mis võimaldab arvutipõhist ülesannete loomist ning soorituse hindamist. Projekti aluseks võeti erinevate uuringute tulemused, mis näitasid haridussüsteemis vajadust vahendite ja meetodite järgi, mis võiksid suurendada õpilaste huvi ja motivatsiooni loodusteaduste ja matemaatika vastu ning võiksid parandada õpilaste saavutusi antud ainetes. Programm sai nimeks GenExis ning on välja arendatud eelkõige matemaatika, füüsika ja keemia õppimiseks ja õpetamiseks.
Projekti eesmärgiks on edendada inimressursside arendamist ning suurendada e-õppe süsteemi GenExis abil kutseõppeasutustes õppivate õpilaste motivatsiooni ja teadmiste taset matemaatika, füüsika ja keemia valdkondades.
Projekti konkreetsemad eesmärgid on:
- Viia Eestis, Lätis, Leedus, Slovakkias ja Ühendkuningriigis läbi haridussüsteemide uuring, mis kirjeldaks nende riikide erinevad vajadused matemaatika, füüsika ja keemia õppeainete õpetamisel.
- Tõlkida ülesannete loomise ja hindamise süsteem GenExis iga projektis osaleva riigi keelde.
- Julgustada uute IKT rakendustel põhinevate süsteemide kasutamist Eesti, Läti, Leedu, Slovakkia ja ÜHendkuningriikide kutseharidussüsteemides
- Suurendada atraktiivse IKT-põhise tööriista kaudu õpilaste huvi loodusteaduste vastu.
- Lihtsustada õpetajate igapäevast tööd testide loomise ja kontrollimise protsessis.
Projekti tegevused
Saavutamaks peamised projekti tulemused ning kohandada GenExis viie partnerriigile sobivaks, viidi läbi järgmised tegevused:
- Uuring - igas projekti partnerriigis viidi läbi uuring ja analüüs selgitamaks välja konkreetsed vajadused GenExis süsteemi kasutamiseks. Süsteemi testimisse kaasati ka kohalikud õpetajad saamaks süsteemile hinnangut pedagoogilisest vaatepunktist. Igas riigis läbiviidud uuringu tulemused esitati kokkuvõtvalt Riiklikes haridussüsteemi ülevaadetes.
- Kohandamine - toetudes uuringu tulemustele, tõlgiti GenExis süsteem kõigi partnerriikide keeltesse (kokku 5 erinevat keelt). Süsteemi sisestati üle 100 matemaatika, füüsika ja keemia ülesannet erinevates keeltes tagamaks minimaalset mahtu süsteemi koolides testimiseks. Samuti tõlgiti kasutusjuhendid õpetajatele ja õpilastele.
- Testimine - GenExise süsteemi testimine korraldati kutsehariduskoolides – kokku osales testimise protsessis 21 haridusasutust viiest erinevast riigist. Selle tulemusena anti GenExise süsteemile üldine hinnang, suunised sisu ja kasutajamugavuse arendamiseks ning soovitused süsteemi parendamiseks.
Teine projektis suurt osakaalu omav tegevus oli projekti tulemuste levitamisele suunatud. Nende tegevuste hulka kuulus kõigis viies partnerriigis projekti brošüüride valmistamine, tõlkimine ja levitamine, samuti demo-CD loomine, osalemine näitustel ja konverentsidel (Kool 2009, ICETA 2008, ICETA 2009), seminaride korraldamised, artiklite avaldamine trükimeedias ja online-väljaannetes ning igapäevased kohtumised kutsehariduse ja koolituse valdkondades töötavate võtmeisikutega.